-
-
Karolina LewickaDziennikarka Radia Tok FM. Współpracuje z tygodnikiem „Polityka” i portalem NaTemat
Nagrodzona za dziennikarstwo najwyższej jakości. Za nieuleganie manipulacjom swoich rozmówców - polityków i natychmiastowe prostowanie ich kłamstw. Za dawanie sobie rady z każdą władzą. Za udane wyjście poza medium radiowe.
Pozostali nominowani w tej kategorii to: Agnieszka Szydłowska - dyrektorka Programu Trzeciego Polskiego Radia, za całoroczny wysiłek budowania na nowo renomy i jakości na antenie radiowej Trójki w warunkach niestabilnego finansowania spółki w stanie likwidacji. Za dążenie do zbudowania zespołu złożonego z dziennikarzy trzech generacji, od dawnych legend anteny przez dojrzałych zawodowców aż po radiowych debiutantów. Jakub Sobieniowski - dziennikarz i reporter Faktów TVN. Nominowany za bezkompromisowe rozliczanie polityków z obietnic, obnażanie ich cynizmu i hipokryzji. Za swoją „metodę archiwów” czyli konfrontowanie polityków z dawnymi nagraniami, o których chcieliby oni zapomnieć.
-
-
-
Renata KimDziennikarka tygodnika „Newsweek Polska”
Nagrodzona za cykl materiałów na temat Collegium Humanum. Za to, że zaczęła zajmować się tym tematem kilka lat temu, zanim stał się on głośny i trafił do innych mediów. Za to, że każda jej publikacja rzucała nowe światło na tę aferę i ukazywała nowe wątki historii, która rozrosła się jak ośmiornica. Za dziennikarską konsekwencję i cierpliwość.
Pozostali nominowani w tej kategorii to: Piotr Świerczek - dziennikarz TVN i TVN 24 nominowany za jego cykl „Siła kłamstwa”. Za nieustępliwe demaskowanie kłamstwa i obłudy komisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Za niezwykle rzetelne i udokumentowane kolejne reportaże dotyczące tej sprawy: „Kocioł czarownic”, „Siła śledztwa” i „Wymuszenie”. Za to, że po publikacji w październiku 2024 r. raportu MON-u w tej sprawie – wszystkie ustalenia Świerczka zostały potwierdzone oraz Paweł Figurski i Patryk Słowik - dziennikarze Wirtualnej Polski – nominowani za cykl artykułów, które doprowadziły do dymisji ministra nauki i szkolnictwa Dariusza Wieczorka. Za to, że wbrew panującemu trendowi dziennikarstwa tożsamościowego, trzymają się podstawowej zawodowej powinności - patrzenia na ręce każdej władzy, bez względu na jej pochodzenie polityczne. Za dziennikarską konsekwencję i nieustępliwość.
-
-
-
Krzysztof Jakubowski, Agnieszka Mazuś, Krzysztof Wiejakportal JawnyLublin.pl
Nagrodzeni za zbudowanie w Lublinie od zera jednego z najlepszych w Polsce portali lokalnych, skupionego na funkcjach kontrolnych wobec władzy. Za niezależność. Za zbudowanie skutecznego modelu finansowania w oparciu o wpłaty i granty. Za niepublikowanie reklam. Za transparentność i skuteczność.
Pozostali nominowani to: Sylwia Czubkowska za to, że z dziennikarki ekonomicznej i prawnej stała się cenioną dziennikarką specjalizującą się w nowych technologiach. Za niezwykłą czujność w tropieniu najciekawszych zjawisk w tej dziedzinie. Za podcast „Techstorie” dla radia TOK FM, który współtworzy z Joanną Sosnowską. Za niebywale przystępną opowieść o cyfrowym świecie, która wciąga nawet opornych. Za umiejętne prezentowanie tych treści także w mediach społecznościowych. Maciej Okraszewski twórca podcastu Dział Zagraniczny. Nominowany za nowy niezależny głos. Za działanie na przekór i pod prąd medialnym trendom, wbrew hasłu: polskiego odbiorcy to nie interesuje. Za zajmujące opowiadanie o sprawach świata, które aktualnie nie trafiają na czołówki. Za stworzenie młodym reporterkom i reporterom modelu finasowania ich pracy i publikowania reportaży.
-
-
-
Mirosław ŻukowskiKomentator wydarzeń sportowych, przez lata kierownik działu sportowego gazety „Rzeczpospolita”
Nagrodzony za to, że jest najbardziej zorientowanym fachowcem w różnych dziedzinach polskiego sportu, a szczególnie tenisa. Za erudycję. Za znajomość psychologii sportowców i niuansów w relacjach międzyludzkich. Za bycie mentorem dla trzech pokoleń dziennikarzy.
Pozostali nominowani w tej kategorii to Daria Kabała-Malarz – dziennikarka sportowa Canal+ Sport, za to że jest najlepszą dziennikarką sportową w Polsce. A do tego matką trojga dzieci, która znajduje czas na uprawianie sportu. Nominowana za popularyzowanie sportu i życia rodzinnego oraz za połącznie profesjonalizmu z radością oraz Juliusz Ćwieluch – dziennikarz Tygodnika „Polityka” i twórca podcastu rowerowego „Rowery, nie bajki”. Za stworzenie podcastu nie tylko o środku transportu, ale o stylu życia. Za pokazywanie rowerowych trendów. Za praktyczne wskazówki dla cyklistów. Za przedstawianie kulturowych kontekstów, które czynią rower czymś więcej niż tylko pojazdem.
-
-
-
Marcin WronaDziennikarz Faktów TVN, wieloletni korespondent stacji w Ameryce
„Marcin Wrona to postać, która zawsze wzbudzała podziw w Mariuszu i we mnie. Osoba, o której dorobku zawsze rozmawialiśmy w naszym domu i która niejednokrotnie udowadniała jakość swojej pracy” – mówi Bożena Walter.
-